bip

ue

disabled_persons

 

facebook

deaf_personscontrastfont_smallerfont_bigger

Dbałość o nowe nasadzenia - podlewanie

podlew
podlewanie
podlewanie
podlewanie
podlewanie
podlewanie

Gdyby kiedykolwiek mieszkańcami Gliwic targały wątpliwości, czy o nowe nasadzenia się dba. Odpowiadamy -  TAK, dbamy. Wykonawcy, w ramach umowy zawartej z Zarządem Dróg Miejskich są zobowiązani do szczególnej troski o młode sadzonki. Pielęgnują, podlewają i wykonują wszelkie niezbędne zabiegi mające zapewnić roślinom przyjęcie się w niełatwym środowisku jakim są pasy przyuliczne.
Logicznym zatem jest fakt, że w dobrze pojętym interesie wykonawcy jest dbałość o nowe nasadzenia. W przeciwnym razie, zmuszeni są do poniesienia dodatkowych kosztów związanych z wymianą a wcześniej z zakupem nowego, kolejnego drzewa na własny koszt.
Przez trzy lata od chwili nasadzenia, wykonawca ponosi materialną odpowiedzialność za to, aby drzewo czy jakiekolwiek inne nasadzenia dobrze się przyjęły.
Ponadto Zarząd Dróg Miejskich jako zamawiający wskazuje w opisie przedmiotu zamówienia do przetargu, szczegółowe wymogi jakim muszą odpowiadać drzewa, które zostaną nasadzone w pasach drogowych. Jednym z kryteriów jest wymóg szkółkowania drzew jeszcze na etapie produkcji. Zabieg ten polega na przesadzaniu lub celowym podcinaniu systemu korzeniowego, by zmusić roślinę do tworzenia zwartej i dobrze zagęszczonej bryły korzeniowej. Takie postępowanie umożliwia przesadzenie drzew ze szkółki do miejsca docelowego, z jak najmniejszym „stresem” dla drzewa. Regeneracja systemu korzeniowego następuje wtedy szybciej. Dodatkowo po posadzeniu  wykonawca zobowiązany jest do uformowania misy ziemnej wokół drzewa, która zapobiega rozsączaniu wody przy podlewaniu i ułatwia równomierne nawodnienie młodej sadzonki. Wykonawca w trakcie nasadzania drzew, układa wokół systemu korzeniowego rurę perforowaną, która również służy podlewaniu, a dokładniej wprowadzeniu wody w głębsze warstwy gleby. Czasami, mimo spełnienia tak rygorystycznych wytycznych drzewo nie przyjmuje się w nowym miejscu. Mogą mieć na to wpływ różne czynniki. Najczęściej są to cechy osobnicze konkretnej sadzonki. Dzięki wprowadzeniu rygorystycznych wytycznych co do jakości materiału oraz szczegółowego opisu wykonania usługi sadzenia, w nowych miejscach adoptuje się ponad 90% nasadzeń.