Dwa tysiące drzew w pasach drogowych
Prawie 2 000 drzew znajdzie swoje miejsce w pasach drogowych Gliwic. Już w przyszłym tygodniu, ulice w różnych rejonach miasta wzbogacać się będą sukcesywnie o nowe nasadzenia.
Klony zwyczajne, klony jawory i jesiony pojawią się przy ulicy Mazowieckiego. Platany klonolistne wzbogacą ulicę Orlickiego, a ulicę Rzeczycką ozdobią buki pospolite, wiśnie piłkowane i lipy srebrzyste.
Ulicę Nowosądecką ozdobią kasztanowce białe i graby pospolite, natomiast kasztanowce czerwone nasadzone zostaną przy ulicach: Głównej i Barlickiego. Wiązy holenderskie podziwiać będziemy przy ul. Toszeckiej i Rekreacyjnej.
Wzdłuż Perseusza, Oriona, Franciszkańskiej, Krakusa, Wolskiego, Żółkiewskiego pojawią się klony polne, a lipy drobnolistne nasadzimy przy ulicach: Kopernika, Witoszka, Wielkiej Niedźwiedzicy, Perseusza, Poniatowskiego, Dąbrowskiego, Okrzei.
Klony czerwone ozdobią ulice: Tarnogórską, Królewskiej Tamy i Pszczyńską. Przy ulicy Wandy „wyrosną” ambrowce amerykańskie. Ulice: Robotniczą, Konarskiego, Wróblewskiego obsadzimy glediczją trójcierniową.
To jeszcze nie koniec dobrych wiadomości!
Równolegle do nasadzeń drzew, w pasach drogowych pojawiać się będą nowe krzewy i byliny. Miasto przyozdobią m.in. magnolie gwiaździste, zawilce japońskie, jeżówki purpurowe, proso rózgowate i hortensje bukietowe.
Zrealizowane zostaną także nasadzenia z Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego. Skwer przy ulicy Poniatowskiego przyozdobią magnolie gwiaździste, hortensje bukietowe, perukowce i forsycje. Z kolei przy ulicy Kopernika pojawią się krzewy tawulca.
Oprócz tego zaplanowano nasadzenia odtworzeniowe w zabytkowych układach alejowych drzew przy ul. Sowińskiego (lipy drobnolistne) i Sobieskiego (klony zwyczajne).
Wykonawcy od kilku tygodni gromadzą już rośliny. Ich nasadzanie potrwa do końca marca 2025 r.
Jesień to najlepszy okres na nasadzenia drzew, ponieważ warunki pogodowe sprzyjają dobremu przyjęciu w nowym miejscu, a wiosną wznowieniu wegetacji.
Nasada drzew możliwa jest także w okresie zimowym. Podstawowym warunkiem są dodatnie temperatury powietrza. Pozyskane (wykopane z gruntu) jesienią drzewa, mają odpowiednio zabezpieczony i rozbudowany system korzeniowy. W okresie zimowym (po wykopaniu) przechowuje się je w tzw. dołownikach, gdzie są w odpowiedni sposób chronione przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. W ten sposób przygotowane drzewa, przy zimowej aurze można bez obaw nasadzać w gruncie. W poprzednich latach praktykowaliśmy sadzenie drzew w styczniu i jak wynika z naszych obserwacji, rośliny te są w dobrej kondycji.
Fot. archiwalne - J. Jagiełło-Stiborska/ZDM Gliwice